Lietu piemēri

Krimināllikuma otrās daļas 260. pants

 

Pārgalvīga braukšana un ceļu satiksmes noteikumu neievērošana apdraud ceļu satiksmes dalībniekus, it sevišķi mazāk aizsargātos - gājējus, kā izrādās – arī tos, kuri šķērso braucamo daļu tam paredzētā vietā – uz gājēju pārejas.

Pie advokāta vērsās 85 gadus vecas sievietes radinieki ar lūgumu izvērtēt ceļu satiksmes negadījuma sekas, kurā 85 gadus vecā sieviete guva nozīmīgus miesas bojājumus, šķērsojot braucamo daļu pa gājēju pāreju. Tālāk - vinnēta lieta ar vainīgajam piespriestu negadījuma sekām atbilstošu kompensācijas apmēru un citiem sabiedriskās drošības garantiem.

Ceļu satiksmes negadījuma izraisītājs – 65 gadus vecais vīrietis notikuma vietā policijas ziņojumā savu vainu atzina. Tuvojoties gājēju pārejai, autovadītājs nesamazināja braukšanas ātrumu un neapturēja transportlīdzekli pirms gājēju pārejas un nedeva ceļu gājējai, kura ielas brauktuvi šķērsoja pa gājēju pāreju. Rezultātā – gājēja tika notriekta.
Tomēr, kad tika ierosināta krimināllieta, vainīgais autovadītājs sāka izvairīties no atbildības. Tiesas procesa laikā viņš sāka noliegt savu vainu, sniedzot argumentus, ka nav pamanījis gājēju aiz lietussarga. Citā reizē atbildētājs pārtrauca tiesas sēdi, paziņojot, ka viņam ir sirdslēkme. Tika izsaukta neatliekamā medicīniskā palīdzība. Pēc advokāta lūguma tika pieprasīta atbildētāja veselības stāvokļa pārbaude, ko veica Veselības inspekcija. Tā rezultātā medicīnas eksperti secināja, ka ir simulēta sirdslēkme. Turklāt, lai pagarinātu tiesas izmeklēšanu, atbildētājs pieprasīja ārstēšanos psihoneiroloģiskajā slimnīcā un pārtrauca ierasties tiesas sēdēs. Tiesas sēdē apsūdzēto sāka pārstāvēt advokāts.
Pēc 2 gadu ilgas lietas izskatīšanas, tiesa konstatēja, ka autovadītājs rīkojies nelikumīgi. No likumpārkāpēja piedzīti līdzekļi gan par labu valstij, gan cietušās labā - kompensācija par advokāta juridisko palīdzību. Papildus no autovadītāja apdrošināšanas līdzekļiem cietusī saņēma nemateriālo atlīdzību vairāk nekā 11 tūkst. eiro apmērā, kā arī materiālā kaitējuma kompensāciju atbilstoši iesniegtajiem čekiem un apmaksātajiem rēķiniem.

Saskaņā ar Krimināllikuma otrās daļas 260. pantu vainīgais tika sodīts ar brīvības atņemšanu uz 6 (sešiem) mēnešiem, atņemot transportlīdzekļu vadīšanas tiesības uz 5 (pieciem) gadiem, saskaņā ar Krimināllikuma 55. pantu brīvības atņemšanas sods noteikts nosacīti ar pārbaudes laiku uz 1 (vienu) gadu un 6 (sešiem) mēnešiem. Atbildētājs tiesas spriedumu nav pārsūdzējis.